
W ciągu kilku dni kilku dni będziemy mieli okazję usłyszeć muzykę wszelkiego gatunku, wsłuchać się w poezję w wydaniu starodawnym i współczesnym, a także nasycić oczy widokiem dzieł sztuki podczas licznych wystaw artystycznych.
Inscenizacje „W poszukiwaniu tajemnic..”, Półmaraton Jeleniogórski, Parada Rowerów, spektakl Teatru Ocelot oraz koncert grupy Re
To druga największa impreza sportów polonijnych w Polsce. Ponad 700 sportowców z 21 krajów świata już dziś potwierdziło swój udz
Już w najbliższy wtorek, 18 lutego startuje 17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "ZOOM - ZBLIŻENIA" znaczące i poważne wydarzenie
Z położonej w śródgórskiej kotlinie Jeleniej Góry, rozciąga się imponujący widok na oddalone zaledwie o wyciągnięcie ręki szczyty górskie. Pierwszy gród obronny nad Bobrem założył Bolesław Krzywousty w 1108 roku. Przez wieki rozrósł się w bogate i piękne miasto, które łączy dziś cechy zabytkowej starówki, znanego kurortu przyjmującego od wieków u wód licznych kuracjuszy i urokliwego wczasowiska, skąd wszystkie drogi prowadzą w góry. Niewiele miejscowości w Polsce może poszczycić się tak wspaniałym położeniem i bogatą ofertą turystyczną.
Miłośnicy historii odnajdują tu liczne zabytki architektury - od średniowiecznych zamków i umocnień, barokowych i renesansowych pałaców oraz kamienic, po wspaniałe secesyjne budowle. Dzieje miasta i regionu przybliżają ekspozycje Muzeum Karkonoskiego, gdzie znajduje się także największa w Polsce kolekcja artystycznych wyrobów ze szkła. Nie mniej ciekawe będą dla Państwa spotkania z przyrodą: w zacisznych parkach uzdrowiska Cieplice, słynącego z wód termalnych, w Muzeum Przyrodniczym prezentującym barwny świat ptaków i motyli oraz na górze Chojnik, będącej enklawą Karkonoskiego Parku Narodowego. Aktywnym proponujemy gęstą sieć szlaków idealnych dla pieszych wędrówek i wycieczek rowerowych. Zimą jeździmy na nartach na pobliskiej Łysej Górze w Górach Kaczawskich i w Karkonoszach.
Przez cały sezon letni w mieście rozbrzmiewa muzyka na imprezach plenerowych, koncertach promenadowych w cieplickim zdroju i festiwalach organowych w kościołach. Repertuar Filharmonii Dolnośląskiej obejmuje najcenniejsze pozycje światowej literatury muzycznej wszystkich epok. Bogaty kalendarz wydarzeń kulturalnych przygotowywany jest na święto miasta – Wrzesień Jeleniogórski. Wtedy też, w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa, na dorocznym Festiwalu „Silesia Sonans”, można wysłuchać wspaniałych koncertów, nie tylko organowych. We wrześniu odbywa się tradycyjny jarmark staroci a także liczne festyny na Placu Ratuszowym i ulicach starego miasta. Jeleniogórskie teatry – Norwida i Animacji w każdym sezonie przygotowują po kilka nowych spektakli. Organizują także Festiwal Teatrów Ulicznych, Jeleniogórskie Spotkania Teatralne, warsztaty i działania około-teatralne. W Biurze Wystaw Artystycznych i licznych galeriach każdego dnia obejrzeć można ciekawe wystawy.
Na naszych gości czeka ponad dwa tysiące miejsc noclegowych - w luksusowych hotelach, pensjonatach, domach uzdrowiskowych i schroniskach. Można tutaj spędzić aktywne wakacje lub wypocząć w ciszy i spokoju - każdy znajdzie coś dla siebie.
Zapraszamy do naszego pięknego grodu, oferując tradycyjną polską gościnność.
Cieplice
„... łazienki znane przez kąpiele,
Przywabiają co roku różnych gości wiele
Budową swą, rozkładem i porządkiem miłe
Która gorącą wodą tryskając paruje
A na różne słabości cudownie skutkuje.”
Tak o cieplickim zdroju pisał polski podróżnik i poeta, Bogusz Zygmunt Stęczyński, który zawitał tu w roku 1851.
Na owe różne słabości skutkują nie tylko tutejsze wody, ale również specyficzny klimat oraz położenie u podnóża gór. Po przyjeździe do Cieplic czuje się, że te właściwości cieplickiego zdroju pomagają powrócić szybciej do zdrowia. A pomagają od dawna.
Początki Cieplic giną daleko w mrokach dziejów. Prawdopodobnie o istnieniu tu ciepłych źródeł wiedziało już słowiańskie plemię Bobrzan. Jednakże miejscowe podania przypisują odkrycie źródeł cieplickich księciu Bolesławowi Wysokiemu, który w roku 1175 zapuścił się w te strony w pogoni za zranionym przez siebie jeleniem. Cudowne właściwości tutejszych wód przyciągnęły chorych szukających uzdrowienia. To prawdopodobnie dlatego 18 marca 1281 roku książę Bernard lwówecki darował szpitalnemu zakonowi joannitów ze Strzegomia „Calidusfons”, czyli „Ciepłe źródło” oraz 250 łanów ziemi w okolicy. Od tego czasu zakon ten zaczął opiekować się przybywającymi tutaj chorymi.
Kolejną kartę w dziejach Cieplic zapisał rycerz Bolka II świdnicko-jaworskiego, Gotsche Schoff, który to kupił od wdowy po księciu, Agnieszki, Cieplice w roku 1381. On też w 22 lata później sprowadził tu cystersów z Krzeszowa, przekazując im pod opiekę jedno ze źródeł. Zakon ten związał się z Cieplicami na cztery kolejne wieki.
Do popularyzacji cieplickich wód w znacznej mierze przyczyniły się ich naukowe opisy. Pierwszy sporządził w roku 1569 brandenburski lekarz Caspar Hoffman, drugi, znacznie lepszy i obszerniejszy, był dziełem cieplickiego lekarza Kaspara Schwenckfelda. Wydano go w roku 1607 w Zgorzelcu.
Sława Ciepłowodów – bo tak dawniej nazywano Cieplice – ciągle rosła, a wraz z nią rosła liczba przybywających tu chorych, dziś nazywanych kuracjuszami. O istnieniu uzdrowiska dowiedzieli się również Polacy. Nie wiemy dokładnie, kiedy pojawił się tu pierwszy polski kuracjusz. Być może była to Helena z Kluczników Kałęcka, żona warszawskiego burmistrza, która zmarła podczas kuracji w roku 1591. Późniejsza lista polskich kuracjuszy jest dość długa. Wymienić wypada hetmana Stanisława Koniecpolskiego, Albrychta Stanisława Radziwiłła, Krzysztofa Opalińskiego, Michała Kazimierza Radziwiłła i jego stolnika Teodora Billewicza autora pierwszego polskiego opisu zdroju, prymasa Polski Michała Radziejowskigo, Jakuba Sobieskiego, Hugona Kołłątaja, Józefa Wybickiego, Edwarda Dembowskiego, Wincentego Pola, Kornela Ujejskiego, księżnę Izabelę z Flemingów Czartoryską, autorkę dzienników podróży do Cieplic w roku 1816, wspomnianego wyżej poetę Bogusza Stęczyńskiego, Rozalię Saulson – autorkę polskiego przewodnika po Cieplicach i okolicy oraz wielu, wielu innych, mniej znanych. Przybysze z Polski stanowili niekiedy ponad połowę kuracjuszy przebywających w zdroju. Sprawiło to, że jeszcze do XX wieku zachodnia część Cieplic na lewym brzegu Kamiennej nosiła potoczną nazwę “Die polnische Seite”, czyli “Polska strona”.
Najznamienitszym jednak gościem była królowa Polski, Maria Kazimiera Sobieska – żona Jana III Sobieskiego. Jak podaje kronikarz, przybyła ona do zdroju ze swym orszakiem 30 czerwca 1687 roku, w poniedziałek, po południu. Jej wizyta na długie lata pozostała w pamięci ciepliczan.
Przez wieki ciągle rozwijano infrastrukturę uzdrowiskową. Schaffgotschowie, którzy po kasacie zakonu cystersów w 1810 roku stali się właścicielami wszystkich cieplickich źródeł, dobrze wiedzieli, że dla rozwoju uzdrowiska konieczne są inwestycje – głównie komunikacyjne. Od 1814 roku dojeżdżały tu z Jeleniej Góry karetki pocztowe, od 1880 roku dyliżanse, od 1891 roku kolej, od 1897 roku tramwaje gazowe – potem elektryczne.
W 1935 roku Cieplice zostały miastem, a 36 lat później włączono je do Jeleniej Góry. Status uzdrowiska zachowały jednak do dziś.
Dziś Cieplice to jedno z najpopularniejszych polskich uzdrowisk. W leczeniu wykorzystuje się termalne wody fluorkowo-krzemowe, których temperatura dochodzi do 86 st. C. oraz borowiny typu wysokiego.
W Zakładzie Przyrodoleczniczym wykonywanych jest ponad 30 zabiegów z zakresu: wodolecznictwa – kąpiele mineralne w basenach i wannach, kąpiele wirowe, perełkowe, kwasowęglowe, masaże podwodne, bicze, hydroterapię jamy ustnej, aerozole na gałki oczne; peloidoterapii – kąpiele, okłady, tampony i wlewy borowinowe; wziewań – inhalacje olejkowe i mineralne; elektrolecznictwa – galwanizacja, jonoforeza, terapuls, prądy dynamiczne, interdyn, magnetotron oraz kinezyterapię, terapię zajęciową masaże klasyczne, okłday parafinowe, ultradżwięki i kurację pitną.
Swoistą terapią są także spacery w góry i po najbliższej okolicy. Naszym gościom, poza skuteczną kuracją, zapewniamy atrakcyjny program pobytu – wycieczki piesze i autokarowe oraz udział w bogatym życiu kulturalnym miasta.
PROFILE LECZENIA
Rehabilitacja narządu ruchu
1. Stany pourazowe, ortopedia
2. Reumatologia
3. Neurologia
4. Osteoporoza
copyrights © 2010 - Wszelkie prawa zastrzeżone. design: Encja.com