Polski Angielski Niemiecki Czeski

Biało-Czerwony Weekend Majowy w Jeleniej Górze

Biało-Czerwony Weekend Majowy w Jeleniej Górze Print

Inscenizacje „W poszukiwaniu tajemnic..”, Półmaraton Jeleniogórski, Parada Rowerów, spektakl Teatru Ocelot oraz koncert grupy Red Lips na inaugurację Wiosny Cieplickiej, to tylko część atrakcji jakie zostały przygotowane dla mieszkańców i turystów, którzy odwiedzą miasto i region podczas nadchodzącego długiego majowego weekendu.

Specjalnie na ten wyjątkowy czas przygotowaliśmy szereg wydarzeń, którymi uczcić chcemy dwa wyjątkowe świąteczne dni: 223. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypadający na 2 maja. Właśnie dlatego nazwaliśmy nasz weekend Biało-Czerwonym i tym bardziej pragniemy Państwa zaprosić do Jeleniej Góry.

 

1 Maja - Teatr OCELOT i pkiniki na 10-lecie Polski w Unii Europejskiej oraz inauguracja 41. Wiosny Cieplickiej

W tym roku przypada dziesiąta rocznica wejścia Polski do UE. Święto 1 Maja nabiera więc specjalnego wymiaru! Zastanawiając się jak uczcić ten moment postanowiliśmy przybliżyć jeleniogórzanom i gościom miasta... te bardziej i mniej znane europejskie smaki.

O godz. 10.00 przy KARR (ul. 1 Maja, Pocztowa) rozpocznie się  piknik  pod hasłem „SMAKI EUROPY”, podczas którego restauratorzy zaprezentują smaki oraz kulinarne bogactwo poszczególnych krajów Unii Europejskiej. Zobaczymy, a może dosłownie, będziemy mieli możliwość zakosztowania między innymi kuchni bułgarskiej, greckiej, włoskiej, hiszpańskiej, czeskiej oraz co oczywiste polskiej!

Na zwieńczenie tego dnia, o godz. 20.00 - Wielki Finał! Na skwerze przy wejściu ul Pocztowej w 1 Maja, w oprawie spektaklu przygotowanego przez TEATR OCELOT nastąpi spektakularne odsłonięcie postumentu autorstwa Vahan'a Bego „Uprowadzenie Europy”.

***

Długi weekend majowy, to tradycyjnie inauguracja święta uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry – czyli WIOSNY CIEPLICKIEJ. 41. edycję tego wydarzenia zainauguruje Piknik Wikingów, który rozpocznie się o godz. 11.00 w Parku Norweskim.

Oficjalna, koncertowa inauguracja WIOSNY CIEPLICKIEJ rozpocznie się na Placu Piastowskim 1 maja o godz. 17.00, koncertem grupy RED LIPS.

Zespół Red Lips to jeden z najpopularniejszych ostatnio zespołów młodego pokolenia - powstał w 2010 roku w Warszawie. Grupa jest laureatem I edycji Must Be The Music, a półfinałowe wykonanie, zostało ocenione przez jury 4 x TAK na każdym etapie udziału w programie. Najbardziej znanym utworem zespołu jest singiel, pt: „To co nam było”, który jest zwieńczeniem pracy nad debiutanckim albumem. Red Lips to również artyści nominowani do koncertu Trendy, podczas Festiwalu Sopot TOP Trendy 2013.


2 Maja – Happening na Dzień Flagi oraz inscenizacje „W poszukiwaniu tajemnic…”

Od kilku lat młodzież jeleniogórskiego Stowarzyszenia ALL-TERNATYWA organizuje 2 maja happening, do którego pragniemy zaprosić także i w ten weekend.

ZA CO WARTO KOCHAĆ POLSKĘ? – to pytanie, na które chcemy by odpowiedzieli przechodnie, poruszający się wzdłuż ulicy 1 Maja. Pytanie ważne, bo określające nasz stosunek do Ojczyzny i Patriotyzmu. Nie znaczy to, że odpowiedzi muszą być patetyczne, a są jak na ubiegłorocznym przykładzie … piękne.

- Za morze… góry… piękne dziewczyny… schabowego z kapustą … kiszone ogórki itd. Odpowiedzi niezwykłe, nieszablonowe, ale jakże oczywiste! Dlatego drogi internauto sam odpowiedz sobie na pytanie - ZA CO KOCHASZ POLSKĘ?!

Zapraszamy na jeleniogórski trakt od godz. 11.00 Na Tych, którzy nas odwiedzą czekają upominki: oczywiście biało-czerwone chorągiewki i baloniki, a dla chcących mocniej eksponować swój patriotyzm i uczcić święto państwowe – flagi!

***

W POSZUKIWANIU TAJEMNIC

II Wojna Światowa dobiega końca. Jej wynik jest już przesądzony, ale niedobitki niemieckiej armii próbują przebijając się, ratować przy okazji co się da! Co kryją tajemnicze skrzynie, które chcą wywieźć z Jeleniej Góry? Czy to „tylko” kosztowności z depozytu i drogie eksponaty z muzeów, a może tajne dokumenty, które nie mogą wpaść w ręce wroga?

Jest jeszcze jedna możliwość… , która spędza sen z powiek alianckiego pościgu! Tajemnica ukryta w skrzyniach, może mieć wpływ na wynik wojny… a to duża stawka!

Na trzy spotkania z historią, która mogłaby stanowić scenariusz niejednego filmu, zapraszają członkowie grup rekonstrukcji historycznej realizującej wspólny projekt o nazwie ARADO. Ponad 120 rekonstruktorów, ciężarówki i wozy bojowe, ciężki sprzęt, materiały pirotechniczne oraz nieograniczona fantazja i pasja ludzi, którzy kochają historię.

Historia nie do opowiedzenia… tylko do zobaczenia!

02.05.2014

11.00 – Mini inscenizacja 1  – „Strzały znikąd” – Plac Ratuszowy

13.00 – Mini inscenizacja 2 – „Obraz Matejki?” – ul. Jana Matejki/Chełmońskiego (Muzeum Karkonoskie)

18.30 – „Ostatnia bitwa w Karkonoszach” – największa inscenizacja batalistyczna z udziałem pojazdów pancernych oraz z użyciem pirotechniki, w pobliżu Parku Paulinum (polana za Komendą Miejską Policji/ ul. Nowowiejska)

***

PIKNIK GOLFOWY

Golf Club Jelenia Góra zaprasza 2 maja na Piknik Golfowy, który będzie miał miejsce na terenie klubu przy ul. Jana Pawła II, pomiędzy Statoil , nasypem kolejowym i rzeką Bóbr. Zapraszamy wszystkich grających lub chcących poznać grę w golfa na fantastyczna zabawę. Dla sympatyków bez sprzętu klub udostępni nasz własny oraz dużą ilość piłek do odbijania i inne niezbędne akcesoria. Całości dopełni konkurs z nagrodami. Zaczynamy o godz. 12.00 - Golf jest dla każdego!


3 Maja – II Półmaraton Jeleniogórski oraz OBCHODY 223. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

3 maja w Jeleniej Górze startuje kolejna edycja PÓŁMARATONU JELENIOGÓRSKIEGO i Biegu na 10 km (Jeleniogórska Dziesiątka). Biegi pod wspólną marką SUPERBIEG odbędą w Kotlinie Jeleniogórskiej się już po raz drugi, a ze względu na wyjątkowe położenie trasy zawody odbywają się pod hasłem: Bieg z widokiem na góry!

Start do biegu już tradycyjnie w centrum miasta na Pl. Ratuszowym, o godz. 10.00. Tegoroczna trasa została zmodyfikowana tak, by meta znalazła się na odnowionym stadionie przy ul. Złotniczej, gdzie otoczenie i infrastruktura bardziej sprzyjają biegaczom i dużej frekwencji zawodów. Na dystansie półmaratonu trasa posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Organizator zapewnia pełne zabezpieczenie trasy oraz niezbędne świadczenia dla zawodników: szatnie, punkty z napojami na trasie, indywidualny pomiar czasu.

Regulamin zawodów, plany trasy i rejestracja do biegu dostępne na stroniewww.superbieg.pl

***

OBCHODY 223. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Prezydent Miasta Jeleniej Góry Marcin Zawiła oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Wrotniewski zapraszają na miejskie uroczystości 223. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Naszym wspólnym obowiązkiem jest podtrzymywanie tożsamości narodowej, tradycyjnych wartości, dbanie o polski patriotyzm, o suwerenne i niepodległe Państwo. Ustawa Rządowa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej, znana dziś jako Konstytucja 3 Maja uchwalona została 3 maja 1791 roku. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych ustawą zasadniczą.

 

Ramowy program uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja:

12.00 – rozpoczęcie oficjalnych uroczystości na Placu Ratuszowym, podniesienie na maszt flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz odegranie hymnu państwowego, wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Jeleniej Góry

12.30 – przemarsz uczestników uroczystości, pocztów sztandarowych, orkiestry dętej na plac przed kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego

12.40 – ceremonia składania wieńców i kwiatów pod pomnikiem „Wolność i Niepodległość”

13.00 – Msza Św. w intencji Ojczyzny w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego


4 maja – Parada Rowerów, Festyn Rodzinny oraz koncert Norbiego

PARADA ROWERÓW to impreza, której organizatorem od  1999 roku jest Muzyczne Radio. W minionych 13 edycjach w imprezach wzięło łącznie udział ponad 30 tys. rowerzystów, a celem wspólnego przejazdu jest promocja tej formy rekreacji, sportu rowerowego, a co za tym idzie zdrowego stylu życia i wspólnego rodzinnego wypoczynku na świeżym  powietrzu.

14 PARADA ROWERÓW wyruszy 4 maja o godz. 12.00 z Placu Ratuszowego w Jeleniej Górze i przejedzie ulicami 1 Maja, Wojska Polskiego, Wolności, Sobieszowską, Bronka Czecha, mijając Stawy Podgórzyńskie zakończy się w Parku Norweskim w Cieplicach.

W Paradzie może wziąć udział każdy, kto posiada rower i ma ukończone 18 lat. Osoby poniżej 18 roku życia mogą uczestniczyć w Paradzie pod warunkiem, że będą posiadały zezwolenie na przejazd wystawione przez ich rodziców, zaś najmłodsi uczestnicy, tj. poniżej 12 roku życia muszą jechać w towarzystwie dorosłego opiekuna.

Długość trasy wynosi ok 20 km, przewidywana prędkość przejazdu 16 km/h. Zapisy do Parady przyjmowane będą od godz. 9.00 na Placu Ratuszowym.

 

Na zakończenie 14. Parady Rowerów zapraszamy do Parku Norweskiego, gdzie o godz. 14.00 rozpocznie się koncert, którego gwiazdą będzie NORBI.  Ale wspólna zabawa w „Norweskim” rozpocznie się już o godz. 12.00, kiedy rozpocznie się RODZINNY FESTYN REKREACYJNY pn. „Wszystkie dzieci grają w piłkę  – Wiosna Cieplicka”. Po raz pierwszy impreza odbyła się rok temu i cieszyła się dużą popularnością, zwłaszcza wśród najmłodszych.

Sportowym akcentem Rodzinnego Festynu Rekreacyjnego jest turniej piłkarski rozgrywany na mobilnym boisku do gry w piłkę nożną /tzw. golboxie/. Niespodzianki i atrakcje czekają na wszystkich, którzy przyjdą do Parku Norweskiego.

Szczegółowy kalendarz imprez BIAŁO-CZERWONEGO WEEKENDU MAJOWEGO dostępny jest na stronie:  naweekend.jeleniagora.pl

 


KALENDARIUM

1 maja

godz. 10.00 – 20.00 – Piknik Smaki Europy – skwer ul. 1 Maja / Pocztowa

godz. 11.00 – 16.00 – Piknik Wikingów – Park Norweski

godz. 17.00 – koncert RED LIPS na inaugurację Wiosny CIeplickiej – Plac Piastowski

godz. 20.00 – spektakl Teatru OCELOT / odsłonięcie pomnika – skwer ul. 1 Maja / Pocztowa

2 maja

od godz. 11.00 – Happening „Za co warto kochać Polskę” – ul. 1 Maja

godz. 11.00 – mini inscenizacja 1 – „Strzały znikąd” – Plac Ratuszowy

godz. 12.00 Piknik golfowy  teren klubowy przy ul Jana Pawła II (za Statoil)

godz. 13.00 – mini inscenizacja 2 – „Obraz Matejki?” – Muzeum Karkonoskie

godz. 18.30 – „Ostatnia bitwa w Karkonoszach” - inscenizacja batalistyczna z udziałem pojazdów pancernych i z wykorzystaniem pirotechniki, miasteczko historyczne – okolice Parku Paulinum, polana przy ul. Nowowiejskiej (za Komendą Miejską Policji w Jeleniej Górze)

 

2 – 4 maja – Festiwal Muzyki Wiedeńskiej – Teatr Zdrojowy

 

3 maja

godz. 10.00 – II Półmaraton Jeleniogórski / Jeleniogórska Dziesiątka – start Plac Ratuszowy

godz. 12.00 – OFICJALNE UROCZYSTOŚCI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA – Plac Ratuszowy

godz. 13.00 – Msza Św. w intencji Ojczyzny – Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

 

4 maja

godz. 09.00 – zapisy uczestników 14. Parady Rowerów – Plac Ratuszowy

godz. 12.00 – 14. Parada Rowerów – start Plac Ratuszowy

godz. 12.00 – Rodzinny Festyn Rekreacyjny „Wszystkie dzieci grają w piłkę” – Park Norweski

godz. 14.00 – zakończenie Parady Rowerów – koncert Norbiego - Park Norweski

godz. 16.00 - spektakl dla dzieci "Śpiąca Królewna" - Teatr Zdrojowy

Galeria zdjęć

Ostatnie aktualności

Wszystkie aktualności

Pogoda w regionie

copyrights © 2010 - Wszelkie prawa zastrzeżone. design: Encja.com

encja.com parp

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013